CZčesky ENenglish ESespañol RUрусский  

Czech Renewable Energy Alliance

Založení Česko-kurdské obchodní komory a zahájení spolupráce s Kurdskou regionální vládou Irácké republiky

Založení Česko-kurdské obchodní komory a zahájení spolupráce s Kurdskou regionální vládou Irácké republiky


V  Brně dne 15. dubna 2015 zahájila své působení Česko-kurdská obchodní komora, z.s. Cílem činnosti obchodní komory je podpora rozvoje a růstu obchodu českých podnikatelů a firem v iráckém Kurdistánu a kurdských subjektů v České republice.. Česko-kurdská obchodní komora se na úvod své činnosti setkala s  představiteli Kurdské regionální vlády Irácké republiky.  Jedním ze zakládajících členů komory je vodohospodářský klastr CREA Hydro&Energy.

Rozvoj obchodních vztahů a posílení pozitivního vnímání obou zemí navzájem, to je jeden z hlavních důvodů, proč Česko-kurdská komora vznikla. Je očekáván přístupnější a plynulejší vstup jak českých firem na kurdský trh, tak i kurdských firem na trh náš. „Irák je v současné době pro Českou republiku významným odběratelem energetických technologií souvisejících se zpracováním ropy, plynu a výrobou elektrické energie. Tradičně představuje velmi zajímavý trh pro výstavbu investičních celků v oblasti stavebnictví (cementárny), potravinářství (konzervárny, mlékárny), infrastruktury, vodního hospodářství, zdravotnictví, IT technologií a obnovitelných zdrojů energií,“ říká RNDr. Jaroslav Reif, ekonomický diplomat ČR v působící v Erbilu.

V průběhu měsíců března a dubna navštívili Českou republiku kurdští delegáti Ministerstva zemědělství a vodních zdrojů, Ministerstva energetiky a Ministerstva infrastruktury. Abdulsattar Majeed Qader, ministr zemědělství a vodních zdrojů (MoAWR), a Salahadin Babaker Hamad, ministr energetiky (MoE), jednali se zástupci Česko-kurdské obchodní komory především o možnostech uplatnění českých firem na místním trhu. Dále se podělili o své zkušenosti a dozvěděli se více informací o tom, jaké služby a podporu může Česko-kurdská obchodní komora svým členům nabídnout. Výstupem jednání je dohoda o podpisu memoranda o vzájemné spolupráci. Představitelé KRG navštívili také klastr CREA Hydro&Energy, o.s., který má v iráckém Kurdistánu dlouholeté aktivity v oblasti vodního hospodářství a obnovitelných zdrojů energie. V současnosti MoAWR realizuje záměr navýšení zemědělské výroby na úroveň umožňující potravinovou soběstačnost regionu. Nedílnou součástí tohoto plánu je vzhledem ke klimatickým podmínkám i výstavba přehrad a závlahových systémů.Členové klastru